Виробнича компанія «WIKO» використовує полімерно - порошкове покриття комплектуючих стелажів. Кольори підбираються, виходячи з каталогу кольорів RAL - http://ral.ru/classic_colours
 
 
 Полімерно порошкове покриття
Порошкове фарбування - екологічно чиста, безвідходна технологія отримання високоякісних декоративних і декоративно-захисних полімерних покриттів. Покриття формують з полімерних порошків, які наносять на поверхню виробу. Потім виріб нагрівають і витримують при заданій температурі кілька хвилин. Які ж переваги має порошкове забарвлення для споживача?

Переваги порошкового фарбування:

Декоративність

Використання широкої колірної гами. На сьогоднішній день існує більше 5000 кольорів, відтінків і фактур. Поверхня набуває властивостей, які при застосуванні традиційних технологій або недосяжні, або вартість їх у кілька разів вище. Наприклад золотистий, сріблястий і алюмінієвий металики, флуоресцентні фарби, серія "антиків", що утворюють поверхню старовинних мідних, бронзових і срібних предметів, поверхня під муар, граніт, структуровані поверхні, - і це плюс до різноманіття кольорів і відтінків, контрольованих за ступенем блиску ( глянцева, матова і напівматова).

Міцність і довговічність

Підвищені хімічна стійкість та фізико-механічні показники (на удар 500 нм, на вигин 1мм) покриттів внаслідок використання плівкоутворюючих з великою молекулярною вагою. Завдяки тому що за цією технологією безпосередньо на поверхні, що фарбується полімеризується шар еластичної пластмаси з дуже високою адгезією, створюється ударостійке покриття з високими антикорозійними і електроізоляційними властивостями, стійкістю до розчинів лугів, кислот і органічних розчинників, з температурним діапазоном роботи від -60 до + 150С. Товщина покриття лежить в діапазоні 30 - 250 мкм.

Технологічність

Можливість отримання товстих одношарових покриттів (за рахунок 100% -ного вмісту сухої речовини) замість більш дорогих багатошарових у разі рідких фарб. Менше усадка і пористість плівки завдяки відсутності випаровування розчинників.

Якість

Рівномірне фарбування на вертикальних поверхнях і зморщування покриттів при сушінні. Підвищена адгезія (зчеплення частинок з пофарбованою поверхнею 500 нм).

Технологія порошкового фарбування

Порошкове фарбування складається з наступних стадій:
- підготовка поверхні;
- нанесення порошкової фарби;
- полімеризація покриття.

Підготовка поверхні

Підготовка поверхні перед порошковим забарвленням не відрізняється від способів, що застосовується при методах нанесення рідких фарб - зазвичай використовують знежирення, травлення і різні модифікації фосфатированія поверхні. Часто буває достатньо знежирення із застосуванням органічного розчинника.

Нанесення порошкової фарби

Більшість порошкових покриттів отримують способом електростатичного напилення, заснованого на надання частинкам порошку електростатичного заряду. Частинки порошкової фарби, вилітаючи з розпилювача поблизу від коронирующего електрода, отримують цей заряд і наносяться на заземлену поверхню виробу рівномірним шаром. Порошок при електростатичному нанесенні розподіляється рівномірно по плоским поверхням вироби і кілька більш товстим шаром на гострих кутах і краях вироби за рахунок збільшеної щільності електростатичного поля, що покращує якість покриття при порошкового фарбування.

Полімеризація покриття

Процес затвердіння покриття відбувається в камері полімеризації. Після нанесення порошкової фарби забарвлене виріб поміщають в піч і витримують при температурі 180-190 градусів протягом 10-15 хв. При нагріванні фарба плавиться, рівномірно розтікається по поверхні виробу і полімеризується, утворюючи тонку і міцну плівку. При нагріванні виробів в процесі порошкового фарбування ми використовуємо конвекційний спосіб, який передбачає повний прогрів всього вироби до потрібної температури нагрітим повітрям. Конвекційні потоки повітря організовані таким чином, що повітря забирається в верхній частині камери, підігрівається в повітроводах розміщеними в них електричними нагрівачами і подається в нижню частину камери. Повітря в нашій камері полімеризації рухається практично ламінарним потоком від низу до верху з досить високою швидкістю для забезпечення швидкого і рівномірного нагріву пофарбованих виробів.